Aktualności
Płytki podłogowe – niezbędny element każdej aranżacji
2 lutego 2022

Planowanie wystroju domu lub mieszkania rozpoczyna się już w naszych głowach – to w nich tworzymy wizje związane ze stylem, detalami, kolorami, fakturami.

Czasami coś nas niespodziewanie zainspiruje, innym razem sami długo poszukujemy doskonałej aranżacji, która odzwierciedli naszą osobowość. Płytki podłogowe  stanowią kluczowy element w wyposażeniu każdego wnętrza. Swoją rolę spełniają głównie w kuchni oraz łazience, ale coraz częściej zdobią także salony i sypialnie. Sprawdźmy, co warto wiedzieć zanim zakupimy idealne kafle podłogowe do naszego domu!

Uniwersalnym  wyborem są kafelki podłogowe w jasnych kolorach i w naturalnych deseniach. Ciekawym rozwiązaniem są też płyty o fakturze betonu, które idealnie nadadzą się do industrialnych wnętrz, w których króluje surowa, ceglano-metalowa atmosfera. Możemy się też zdecydować na kafle inspirowane naturalnym kamieniem, który będzie pięknie współgrać z drewnianymi meblami. Obecnie wielką popularnością cieszą się również  płytki inspirowane drewnem, które ocieplą pomieszczenie i nadadzą mu rustykalnego klimatu.

Płytki podłogowe drewnopodobne – kawałek lasu w Twoim domu

Podłoga inspirowana naturą to nie tylko parkiet lub panele. Kafelki podłogowe drewnopodobne, jak sama nazwa wskazuje, to ceramika imitująca prawdziwe drewno – rodzime oraz egzotyczne. Wysokiej jakości płytki podłogowe imitujące drewno często ciężko wizualnie odróżnić od naturalnego surowca, ponieważ posiadają charakterystyczne dla danych gatunków drzew usłojenia. Na rynku możemy spotkać szeroki wybór faktur i odcieni płyt podłogowych, o rozmiarze i kształcie parkietu. Jakie zalety posiadają kafle podłogowe zainspirowane drewnem? Oprócz tego, że perfekcyjnie imitują oryginał, to są od niego znacznie tańsze i o wiele łatwiejsze w utrzymaniu. Cechuje je odporność na odbarwienia, plamy, zarysowania, wgniecenia, a do tego nie musimy ich olejować, ani cyklinować co kilka lat. Dlatego tego rodzaju produkty są idealną alternatywą dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu na wyczerpujące zabiegi pielęgnacyjne paneli z prawdziwego drewna. I co najważniejsze, nasz wybór wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne, ponieważ oszczędzimy drzewa. Nie musisz wycinać lasu, aby cieszyć się jego namiastką w swoich czterech ścianach. Wybór zgodny z naturą!

Terakota podłogowa – od starożytności do współczesności

Terakota to wyroby z drobnoziarnistej gliny, starannie oczyszczonej i wypalanej w różnych formach, m.in. jako matowe lub błyszczące płytki podłogowe. Podczas obróbki termicznej, tworzy się płyty o różnej grubości, a aby uzyskać  perfekcyjnie gładką oraz łatwą w utrzymaniu i mniej nasiąkliwą powierzchnię, poddaje się je szkliwieniu. Możemy też uzyskać efekt chropowatości – w zależności, co kto lubi!

Płytki gliniane podłogowe od wieków zdobiły domostwa – w starożytnej Grecji, Rzymie, Egipcie czy Mezopotamii. Są one materiałem naturalnym, a to oznacza, że są bezpieczne dla zdrowia i nie musimy się obawiać ich toksycznego działania. Obecnie płytki ceramiczne podłogowe mogą imitować drewno, kamień czy beton. Różnorodne kolory i wzory wykorzystane w produkcji  płytek kamionkowych, sprawiają że są one często wybierane przez klientów. Terakota podłogowa dobrze sprawdzi się na zewnątrz, ponieważ jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i zmienną pogodę.  Ze względu na małą nasiąkliwość kafelki podłogowe z terakoty sprawdzą się także w łazience oraz kuchni, gdzie podłoga jest szczególnie narażona na rozlanie różnych płynów i tworzenie się tłustych plam, np. podczas gotowania. Oprócz tego, materiał ten jest łatwy w utrzymaniu – wspomniana już gładka powierzchnia płytek z terakoty, ułatwia ich szybkie czyszczenie.

Gres podłogowy – ciężki do zdarcia!

Gres jest twardszy i odporniejszy na ścieranie od terakoty. Do wytwarzania płyt gresowych wykorzystuje się kwarc, skaleń i kaolin. Minerały te poddaje się prasowaniu pod wysokim ciśnieniem, a na koniec wypala w wysokiej temperaturze. Gresowa płytka podłogowa posiada niski stopień wchłanialności. Gres jest też mrozoodporny, dlatego często wykorzystuje się go w takich miejscach, jak np. balkon czy taras. Jego twarda struktura sprawia, że nie jest on podatny na ścieranie, niekorzystne warunki atmosferyczne, stłuczenia i zabrudzenia. Niestety do cięcia twardych płyt gresowych nie wystarczy maszynka do glazury – musimy użyć profesjonalnych przyrządów. Gres podłogowy wyróżnia się na tle innych materiałów, które nie poradziłyby sobie z mrozem, nadmiarem wody czy nadmiernym użytkowaniem. Występuje w różnych wersjach (polerowanej, szkliwionej lub nieszkliwionej), odcieniach, ciekawych formach i deseniach, jak np. hit ostatnich sezonów – gres drewnopodobny szary.

Płytki podłogowe do kuchni – brud im nie straszny!

Płytki zabezpieczają podłoże przed wilgocią, zapewniając domownikom komfort użytkowania pomieszczeń. Możemy je kłaść nie tylko na podłodze, ale też montować na pionowych powierzchniach (np. na ścianie przy blacie  kuchennym zabezpieczając ją przed zabrudzeniami wynikającymi z przygotowywania posiłków). Jakie płytki podłogowe do kuchni warto rozważyć? Do wyboru mamy produkty matowe lub te z połyskiem. Pierwsze nadają wnętrzu surowego wykończenia, zwłaszcza w zestawieniu z ciemnymi lub stonowanymi barwami (np. szare płytki podłogowe idealnie nadadzą się do minimalistycznych, skandynawskich wnętrz, a czarne płytki podłogowe dopełnią industrialnie urządzone mieszkanie). Płytki z połyskiem doskonale dopasują się do stylu glamour – nadadzą szyku i ożywią pomieszczenie. Dobrze jest je umieścić w małych wnętrzach, ponieważ pomogą je optycznie powiększyć, zwłaszcza gdy wybierzemy podłogi (i meble) w jasnych kolorach. Warto wiedzieć, że na matowych powierzchniach zanieczyszczenia są o wiele mniej widoczne, niż na płytkach z połyskiem, które odbijają światło.

Wygląd to jednak nie wszystko. Jakie płytki wybrać do kuchni, aby nie było widać na nich drobnych zabrudzeń, a także zarysowań? Do wyboru mamy nieograniczoną paletę wzorów i kolorów – kafelki w drobne desenie, łatwo zatuszują niewielkie zanieczyszczenia i rysy. Jeśli chcemy być konsekwentni i zależy nam na spójnym wystroju, możemy te same płytki podłogowe umieścić na ścianach przy linii blatu. Jednak coraz więcej osób decyduje się na inne produkty na podłodze oraz inne na pasie ściennym – aranżacja staje się wtedy mniej banalna.

Płytki podłogowe do salonu – ponadczasowa elegancja

Salon pełni funkcję reprezentacyjnego pokoju w naszym domu – to w nim najczęściej przyjmujemy gości. W nowoczesnych salonach coraz częściej zamiast paneli „goszczą” płytki. Zazwyczaj kojarzą się one z chłodem, ale w zależności, na jakie kolory i desenie się zdecydujemy, mogą one nam pomóc w ciepłym przyjęciu gości.

Salon to nie tylko centrum towarzyskie w naszych czterech ścianach. Ma on wiele zastosowań i spędzamy w nim bardzo dużo czasu – nawet gdy jesteśmy sami, to w tym pomieszczeniu skupia się nasza energia w ciągu dnia. Relaksujący film, wieczór z książką, partia szachów z bliskimi – to tylko niektóre z „salonowych” rozrywek. Wystrój salonu musi być uniwersalny, a zarazem unikalny i estetyczny, przytulny, czysty oraz napawający spokojem, czyli dopasowany do każdego wyjątkowego momentu dnia. Klimat tego miejsca tworzą nie tylko meble, obrazy, akcesoria, ale także wykończenie, w tym podłogi. Najczęściej do salonu wybieramy podłogi drewniane i panele podłogowe. Jednak coraz bardziej pożądana staje się płytka podłogowa (np. idealnie odwzorowująca drewno) – ze względu na jej łatwe czyszczenie, aspekt ekonomiczny i atrakcyjną cenę. Możemy wybrać płytki stworzone z terakoty lub z twardszego od niej gresu.

Kafelki podłogowe – perfekcyjne wykończenie

Płytki podłogowe to popularny materiał pokrywający powierzchnię na zewnątrz i wewnątrz budynku. Zdobią już nie tylko kuchnie i łazienki, ale znajdują zastosowanie również w eleganckich sypialniach czy ekstrawaganckich salonach. Aranżowanie wnętrz to przyjemność i obowiązek w jednym – musimy się postarać, aby moda szła w parze z praktycznością. Mnogość materiałów czy inspiracji, czasem zamiast pomóc, tylko utrudnia nam podjęcie decyzji. Dlatego warto skorzystać z porad specjalistów, którzy z pewnością będą wiedzieć, jak spełnić nasze najśmielsze oczekiwania. Cerrad posiada w swojej ofercie szeroki asortyment płytek (imitujących drewno, kamień, beton i wiele więcej) wykonanych z materiałów, które przetrwają wiele pokoleń i przez cały ten czas będą spełniać swoje dekoracyjne oraz użytkowe funkcje. Jeśli chcemy zabezpieczyć podłoże przed niekorzystnym wpływem wilgoci czy nieestetycznymi plamami, glazura podłogowa okazuje się strzałem w dziesiątkę!